ARCHIWUM 2015


Światowy Dzień Rzucania Palenia

19 listopada 2015 roku, obchodzony jest

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach

 16 - 22 listopada

Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, iż w dniach 16-22 listopada po raz pierwszy obchodzić będziemy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO

Kampania ma zwrócić uwagę na zagrożenie ryzykiem utraty skuteczności antybiotyków w efekcie nieracjonalnego ich stosowania. Wśród celów kampanii wymienia się doprowadzenie do tego aby na całym świecie antybiotykooporność uznano za zagrożenie dla zdrowia publicznego, zwiększenie świadomości nt. konieczności właściwego stosowania antybiotyków oraz zaangażowanie wszystkich grup społecznych w walkę z tym problemem

Ponadto ma wspierać przekaz Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach obchodzonego 18 listopada, w tym roku już po raz ósmy.

Więcej informacji na stronie internetowej www.antybiotyki.edu.pl, http://www.nfz-kielce.pl/
Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach – antybiotyki.edu.pl/tydzien.php
Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach - antybiotyki.edu.pl/edwa/index.php

Finał etapu powiatowego
Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS

21 października 2015r. w Internacie Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju odbył się finał etapu powiatowego Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS skierowanej do uczniów szkół gimnazjalnych.Organizatorami Olimpiady jest Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kielcach, Świętokrzyski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża i Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Busku – Zdroju. Zadanie realizowane jest w ramach projektu dofinansowanego przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.   wiecej >>>>

  Wytyczne Państwowego Zakładu Higieny, pt.: „Zasady udostępniania wody wodociągowej dzieciom w placówkach szkolono-wychowawczych – bezpieczne formy i zalecenia higieniczno-sanitarne”, celem wykorzystania w pracy bieżącej oraz przekazania dokumentu dyrektorom placówek szkolno-wychowawczych i podmiotom podejmującym działania montażu urządzeń dystrybuujących wodę do spożycia.

XIII Festiwal Zdrowia w Busku-Zdroju im. Zbigniewa Kociuby
Wytyczne Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej
przy produkcji żywności niezwierzęcego pochodzenia w warunkach domowych z wykorzystaniem surowców roślinnych z własnych uprawOgłoszenie ws. szczepienia lisów.

Uprzejmie informujemy, że w dniach 25 września – 4 października 2015r. na terenie województwa świętokrzyskiego przeprowadzone zostanie ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.Szczepienie lisów zostanie wykonane przy użyciu szczepionki doustnej, zawierającej niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce, zatopionej w niewielkim, kwadratowym pakiecie stanowiącym przynętę. Brązowo-zielony pakiet waży ok. 15 gramów.Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotu, a część zostanie wyłożona ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi.

Dodatkowo apeluję o nie dotykanie i nie podnoszenie pakietów ze szczepionką.


„Ostrzeżenie przed osobami oferującymi sprzedaż narkotestów”

W związku z informacjami o osobach, które oferują sprzedaż testów na obecność narkotyków dla szkół przedstawiając się jako pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Główny Inspektor Sanitarny informuje, że Inspekcja nie prowadzi sprzedaży narkotestów i żadne zalecenia w tym zakresie nigdy nie zostały wydane. Nie ma również żadnych przepisów prawa, które obligowałyby dyrektorów szkół do zakupu tego typu artykułów. Praktyki takie mają zatem znamiona oszustwa i winny być zgłaszane Policji.

 Sezon na Kleszcza!Dopalacze - nowe narkotyki

Światowy Dzień WZW 28 lipca 2015

Dyżury grzyboznawców

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku-Zdroju informuje, że w tut. Stacji od dnia 27lipca 2015r został uruchomiony dyżur grzyboznawcy. Dyżur pełniony jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 8.30.
Udzielanie porad poza wyznaczonymi godzinami  może nastąpić po wcześniejszym uzgodnieniu pod nr telefonu (41) 3783573 w. 35.

 

 Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o zasadach bezpieczeństwa podczas upałów.

Światowy Dzień bez Tytoniu 2015

Europejski Tydzień Szczepień 2015

Europejski Tydzień Szczepień 2015

                Postaw na profilaktykę. Rusza 30. edycja akcji Żółty Tydzień.

Już po raz 30. startuje akcja Żółty Tydzień, której celem jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby oraz edukacja na temat profilaktyki tych chorób. Wirusy HAV i HBV, które powodują wirusowe zapalenie wątroby typu A lub B, przez wiele osób mogą być traktowane jako błahy, niegroźny problem zdrowotny, jednakże w rzeczywistości, choroba może mieć nieprzewidywalny przebieg, a w niektórych przypadkach WZW typu B, może ewoluować w poważne schorzenia wątroby, takie jak rak wątrobowokomórkowy1,2,3. Podczas 30. edycji Żółtego Tygodnia (od 13. do 24. kwietnia 2015 r.), będzie można dowiedzieć się więcej na temat WZW typu A i WZW typu B i zadbać o ochronę swojej wątroby.    więcej     

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2015

FORUM ZDROWIA W BUSKU - ZDROJU

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku – Zdroju informuje, że w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, dnia 9 kwietnia 2015r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, ul. Mickiewicza 22, od godz. 10.00 odbędzie się Forum Zdrowia.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzimy, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku.Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi.Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi.

Tematem przewodnim obchodów w 2015 roku jest Bezpieczeństwo Żywności
a hasło brzmi: „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”.

Szczegółowy program konferencji.

Ogłoszenie

o zbędnych składnikach rzeczowych majątku ruchomego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju


GRYPA

W Związku z zwiększoną sezonową liczba zachorowań na grypę i infekcje wirusowe grypopochodne PPIS w Busku Zdroju informuje

Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test –

akcja profilaktyczna Krajowego Centrum ds. AIDS

Z okazji zbliżających się WALENTYNEK, obchodzonych 14 lutego, Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testuw kierunku HIV. wiecej ...

Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!

 

Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął ogólnopolską kampanię społeczną realizowaną w ramach Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.


 
Data 2015-01-21