AktualnościXVI FESTIWAL ZDROWIA
im. Zbigniewa Kociuby w Busku - Zdroju

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku-Zdroju informuje, że dnia 28 września 2018r. od godz. 10.00 w sali koncertowej Sanatorium Marconi w Busku – Zdroju odbędzie się XVI Festiwal Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby.

Honorowy patronat nad Festiwalem objął Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.


Patronat merytoryczny objął dr hab. n. med. Lech Panasiuk prof. IMW – Dyrektor Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.


Organizacja Festiwalu to przedsięwzięcie, które pozwala systematycznie podnosić poziom świadomości, propaguje zdrowy styl życia oraz uczy jak unikać zagrożeń zdrowotnych.


   Poniżej szczegółowy program XVI Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby.


Ogłoszenie o SZCZEPIENIU LISÓW


STANOWISKO Nr 1/18/VII
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 20 kwietnia 2018r.
w sprawie stosowania szczepionek w praktyce medycznej
(więcej informacji)


INFORMACJA

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Busku-Zdroju

z dnia 01.08.02018 r.

skierowAna do konsumentów wody

z ujęcia wody 

Gorczków gm. Solec-Zdrój

(więcej informacji)INSTRUKCJA
W SPRAWIE WYMAGAŃ HIGIENICZNO - SANITARNYCH DLA STACJONARNYCH OBOZÓW POD NAMIOTAMI


Osoby, które planują wyjazd na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, które odbędą się między 14 czerwca  a 15 lipca 2018r. w Rosji powinny upewnić się, czy są w pełni zaszczepione zgodnie z obowiązującym programem szczepień ochronnych w ich kraju zamieszkania, żeby zabezpieczyć się przed takimi chorobami zakaźnymi jak: odra, świnka, różyczka, błonica, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu B, poliomyelitis, wirusowe zapalenie wątroby typu A i choroba meningokowa.

(więcej informacji)ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2018

ZDROWIE DLA WSZYSTKICH”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku – Zdroju informuje, że jak co roku 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia.

Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia wybiera priorytetowy obszar ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego, jako temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia.

W tym jubileuszowym, 70-tym roku swojej działalności, Światowa Organizacja Zdrowia wzywa światowych przywódców do spełnienia obietnicy, którą złożyli podpisując Cele Zrównoważonego Rozwoju w 2015r. i zaangażowania w konkretne działania służące poprawie zdrowia dla wszystkich.

Najważniejsze przesłania Światowego Dnia Zdrowia 2018

- powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie tam, gdzie i kiedy jest to konieczne bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego,

- powszechna opieka zdrowotna jest kluczem do zdrowia i dobrostanu ludzi
i narodów,

- aby opieka zdrowotna miała charakter prawdziwie powszechny, konieczna jest zmiana w myśleniu o systemie opieki zdrowotnej z tej zorientowanej na choroby
i instytucje na zorientowaną na ludzi i dla ludzi,

- co najmniej połowa światowej populacji nie ma dostępu do niezbędnych usług medycznych,

- niemal 100 milionów ludzi zostaje zepchniętych do skrajnego ubóstwa, zmuszona do przeżycia za 1,9 dolara dziennie lub mniej z powodu konieczności płacenia za usługi medyczne z własnej kieszeni,

- ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. Ponoszą tzw. „wydatki na sytuacje nadzwyczajne”,

Głównym hasztagiem wykorzystywanym do oznaczania postów jest #ZdrowieDlaKażdego, jednak należy zwrócić także na posty ze znacznikiem #s

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku – Zdroju informuje, że
w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia,
dnia 10 kwietnia 2018r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, ul. Mickiewicza 22, od godz. 10.00 odbędzie się konferencja Forum Zdrowia.


  

   Darmowe szczepionki przeciw PNEUMOKOKOM

dla dzieci z roczników 2013-2016


Szczepienia dzieci (z roczników 2013-2016) przeciwko pneumokokom
– komunikat do świadczeniodawców

(więcej informacji)
Szczepienia dzieci (z roczników 2013-2016) przeciwko pneumokokom
– komunikat do rodziców i opiekunów

(więcej informacji)

(więcej informacji)
Krajowy Konsultant ds. EPIDEMIOLOGII
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego -Państwowy Zakład Higieny
Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru
(więcej informacji)


INFORMACJA
Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Busku-Zdroju skierowana do konsumentów wody wodociągu publicznego Jurków.
MAM CZAS ROZMAWIAĆ”


W piątek 17 listopada 2017 roku, ruszyła kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog pokoleniowy
o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV.

Co roku w Polsce odnotowuje się ok. 1200 zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 r.ż., ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie.

W 2016r. w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca 2017r. aż 57.

W Polsce od początku epidemii HIV wykryto ponad 22 tys. zakażeń, ale liczba niezdiagnozowanych może być znacznie wyższa. Według badań przeprowadzonych przez Niezależny Instytut Badań Rynkowych IPSOS dla Krajowego Centrum ds. AIDS, niemal 40% osób aktywnych seksualnie, miało kontakty płciowe bez zabezpieczenia i po spożyciu alkoholu, a co piąta – z osobą o nieznanej przeszłości seksualnej (także bez zabezpieczenia). Z cytowanych badań wynika jasno, że nie unikamy ryzykownych zachowań i jednocześnie nie umiemy rozmawiać o wiążącym się z nimi ryzyku oraz sposobach jego ograniczania. Psychologowie od dawna alarmują: nie poruszamy trudnych tematów podczas rozmów z bliskimi osobami, informacje czerpiemy z mało wiarygodnych forów internetowych, a poglądy opieramy na stereotypach.


Kampania „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” powstała, by stać się inspiracją do dialogu międzypokoleniowego. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza. Jeśli matka podejmie z córką dialog o bezpieczniejszych zachowaniach, a syn przestrzeże wyjeżdżającego do sanatorium ojca, że wiek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, być może uda się ograniczyć liczbę zakażeń w populacji. To podstawowe założenie i zarazem cel kampanii” – mówi Anna Marzec – Bogusławska, Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS


HIV nie wybiera, warto więc znaleźć czas na rozmowę z kimś, kto poradzi, jak się przed nim chronić. A jeśli doszło już do ryzykownego zachowania, gdzie i kiedy zrobić test. Można go wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania”.


To ważne, bo w Polsce nadal badamy się zbyt rzadko. Z cytowanych wcześniej badań wynika, iż jedynie 5% populacji dorosłej przebadało się pod kątem HIV, a 4% wykonywało kiedykolwiek badanie w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową. W naszym kraju
w roku 2016 w punktach konsultacyjno – diagnostycznych wykonano około 31 tysięcy testów w kierunku HIV. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku wykonano około 17 tysięcy badań. W minionym roku, w samych tylko PKD wykryto 444 zakażenia. W bieżącym – już 409.


Źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS Agenda Ministra Zdrowia.

   

Europejski Dzień Wiedzy o AntybiotykachŚwiatowy Dzień Rzucania Palenia
– 16 listopada 2017
Dyżury klasyfikatora grzybów

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju informuje, że dyżury klasyfikatora grzybów  odbywać się będą
od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 do 8.30

Udzielanie porad poza wyznaczonymi godzinami może nastąpić po wcześniejszym uzgodnieniu
pod numerem telefonu 41 378 35 73 wew. 35Czynniki biologiczne

Wykaz przedsiębiorców oraz instytucji na terenie powiatów buskiego, pińczowskiego, kazimierskiego wykorzystujących czynniki biologiczne w celach naukowo – badawczych, komercyjnych lub innych.

Osoba odpowiedzialna za prowadzenie Krajowego Rejestru Czynników Biologicznych w Miejscu Pracy:

dr Anna Kozajda

Instytut Medycyny Pracy imienia prof. dra med. Jerzego Nofera

ul. św. Teresy od Dzieciątka Jezus 8, 91-348 Łódź

tel. 42 631 46 69

e- mail Anna.Kozajda@imp.lodz.plWykaz czynników biologicznych do pobrania:

czynniki biologiczne.pdf31 maja 2017r. Światowy dzień bez Papierosa


Cele Zrównoważonego Rozwoju

WHO – postępy w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG)


Informacja w sprawie czasu pracy Powiatowej

Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej

w Busku-Zdroju


Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju

informuje, że w dniach 2 maja, 16 czerwca oraz 14 sierpnia 2017r.  

Stacja będzie nieczynna.

Dni te zostaną odpracowane odpowiednio w terminach: 

13 maja, 24 czerwca i 9 września 2017r. 


ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2017

FORUM ZDROWIA W BUSKU - ZDROJU


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku – Zdroju informuje, że w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, dnia 6 kwietnia 2017r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, ul. Mickiewicza 22, od godz. 10.00 odbędzie się Forum Zdrowia.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzimy, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku.

Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który
w danym okresie wymaga szczególnej uwagi.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi.

Światowy Dzień Zdrowia 2017 poświecony będzie depresji

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk. Głównym założeniem kampanii jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o niej. Stygmatyzacja chorób psychicznych, w tym właśnie depresji, nadal stanowi barierę uniemożliwiającą szukanie pomocy. Poruszanie tematu depresji i rozmowa z członkiem rodziny bądź pracownikiem opieki zdrowotnej, czy też w większej grupie, na przykład w szkole lub pracy czy również w miejscach spotkań towarzyskich albo w przestrzeni publicznej np. w mediach informacyjnych czy w mediach społecznościwych, pomoże przełamać wykluczenie społeczne i w efekcie zachęci większą liczbę osób do szukania pomocy.

Poniżej szczegółowy program konferencji.
OGŁOSZENIE
Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii
Szczepienie lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie
(kliknij aby dowiedzieć się więcej)
Kompleksowe opracowanie Światowej Organizacji Zdrowia
Bezpieczeństwo wodne w budynkach.


Publikacja Światowej Organizacji Zdrowia stanowi zestawienie dobrych praktyk służących zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego wody w budynkach od etapu projektowania do etapu końcowego, jakim jest zarządzanie bezpieczeństwem instalacji wodnych.

(czytaj więcej)Co robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych
(kliknij aby dowiedzieć się więcej)Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego  w związku
z wystąpieniem przypadków zakażeń wysoce patogennym wirusem  Grypy Ptaków  A(H5N8), u drobiu i ptaków dzikich
w polsce.

(czytaj więcej)


Rozporządzenie  nr 1/2016 Powiatowego Lekarza Weterynarii
w Kazimierzy Wielkiej z dnia 27 grudnia 2016r.
w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu kazimierskiego.

(czytaj więcej)

Rozporządzenie  nr 1/2017 Powiatowego Lekarza Weterynarii
w Kazimierzy Wielkiej z dnia 2 stycznia 2017r.
w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu kazimierskiego.

(czytaj więcej)

CHCESZ SIĘ USTRZEC PTASIEJ GRYPY?

STOSUJ SIĘ DO ZALECEŃ
(czytaj więcej)