Aktualności


Światowy Dzień Rzucania Palenia 2019 

Co roku w trzeci czwartek listopada (21.11.2019r.) obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Chodzi o to, by zachęcać w nim palaczy do odstawienia papierosów przynajmniej na jeden dzień.

Każdy wypalony papieros kosztuje nas 11 minut z naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Trucizny papierosowe osłabiają również system odpornościowy organizmu. System immunologiczny potrzebuje pół roku, by dojść do siebie. A dopiero po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę. Trzeba aż 10 lat bez papierosów, by zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc.

W ciągu kilku ostatnich lat obok mody na niepalenie dało się zauważyć trend na e-palenie, które stało się niezwykle popularne wśród młodych ludzi i nastolatków.

E-papieros a właściwie liquid, który jest podgrzewany do temp. około 200-300 C i odparowywany w trakcie jego palenia, w swoim składzie zawiera nikotynę o różnym stężeniu (zaw. 0% - 3,6%), wodę, glikol propylenowy (zaw. 50% - 99,6%) lub glicerynę albo mieszaninę tych związków, a także od kilku do kilkunastu substancji zapachowo- smakowych z atestami dopuszczalności do stosowania w kosmetykach i artykułach spożywczych.

Elektroniczne papierosy miały wspomagać walkę z uzależnieniem od palenia tytoniu, tymczasem według danych amerykańskiego Centrum Konrtoli i Zapobiegania Chorób (CDC) liczba nastolatków przyznających się do palenia e-papierosów w ciągu ostatniego miesiąca tylko pomiędzy 2017 a 2018 rokiem wzrosła aż o 36% ( z 3,6 mln do 4,9 mln).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO):
  • Wskazuje Polskę jako państwo z największym na świecie odsetkiem osób nieletnich, które kiedykolwiek paliły elektroniczne papierosy wynoszącym: 62,1% (4,2mln!)

  • Informuje, że co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera na świecie ok. 7 mln ludzi. W Polsce liczba ta wynosi ok. 70 tys.

Komary w Polsce. Ryzyko zdrowotne. Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego


https://gis.gov.pl/zdrowie/komary-w-polsce-ryzyko-zdrowotne-
informacja-glownego-inspektora-sanitarnego/
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/130
z dnia 16 stycznia 2019 r. zmieniająca dyrektywę 2004/37/WE
w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy
(Dz. Urz. L 30 z 31.1.2019 r., s. 112;


https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019L0130&from=PL)


Zdrowe i bezpieczne wakacje


Przedstawiamy Poradnik opisujący niektóre z zagrożeń jakie mogą  pojawić się podczas spędzania wakacji oraz przedstawiający sposoby zachowania, które minimalizują ryzyko tych zagrozeń.


Poradnik wersja pdfZasady bezpieczeństwa podczas upałów

Kleszcze - ochrona przed ukąszeniami


Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

Dym tytoniowy jest trujący

Spalanie w wysokiej temperaturze tytoniu w „papierowej koszulce” jest procesem chemicznym. W wyniku tego procesu powstaje wiele groźnych trucizn. Dym tytoniowy składa się z prawie 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze. Wszystkie one są wprowadzane do organizmu palacza; ale także do organizmu wszystkich, którzy przebywają w otoczeniu osoby palącej papierosy. A oto kilka z nich:

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2019Wycofanie dwóch rodzajów sera z surowego mleka krowiego:
SAINT FELICIEN - 180g oraz SAINT MARCELLIN - 80g
z powodu możliwego zanieczyszczenia Escherichia coli.


Mapy pól zabiegowych: nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5
MAPA PÓL ZABIEGOWYCH

W dniach 24-30 kwietnia br. obchodzimy kolejną już edycję Europejskiego Tygodnia Szczepień (European Immunization Week, EIW).

W tym roku motywem przewodnim są hasła: Poznaj i udostępnij fakty na temat szczepień oraz Bohaterowie szczepień. Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia.

Celem jest  zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa o szczepieniach ochronnych oraz ich znaczenia dla naszego zdrowia. Temat tegorocznej edycji Tygodnia Szczepień dotyczy przekazu oraz udostępniania faktów na temat szczepień. Europejski Tydzień Szczepień jest okazją do podkreślenia znaczenia osób, które
w różny sposób na co dzień umożliwiają i wspierają szczepienia. Nazwano ich
Bohaterami szczepień.

Należy tu wymienić naukowców, którzy opracowują bezpieczne i skuteczne szczepionki, pracowników ochrony zdrowia, którzy są wiarygodnym źródłem informacji na temat szczepień dla swoich pacjentów, rodziców którzy decydując się na szczepienia swoich dzieci, chronią również tych których nie można zaszczepić, decydentów, których działania zapewniają jak najszerszy dostęp do szczepień oraz każdego kto poszukuje i udostępnia oparte na faktach naukowych informacje na temat szczepień.
Źródło: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/world-health-day-2019


ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2019


UNIWERSALNY DOSTĘP DO OPIEKI

ZDROWOTNEJ,

ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM

PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku – Zdroju informuje, że jak co roku 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia.

Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia wybiera priorytetowy obszar ważny
z punktu widzenia zdrowia publicznego, jako temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia.

Najważniejsze przesłania Światowego Dnia Zdrowia 2019

- powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie tam, gdzie i kiedy jest to konieczne bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego,

- powszechna opieka zdrowotna jest kluczem do zdrowia i dobrostanu ludzi
i narodów,

- aby opieka zdrowotna miała charakter prawdziwie powszechny, konieczna jest zmiana
w myśleniu o systemie opieki zdrowotnej z tej zorientowanej na choroby
i instytucje na zorientowaną na ludzi i dla ludzi,

- co najmniej połowa światowej populacji nie ma dostępu do niezbędnych usług medycznych,

- niemal 100 milionów ludzi zostaje zepchniętych do skrajnego ubóstwa, zmuszona do przeżycia za 1,9 dolara dziennie lub mniej z powodu konieczności płacenia za usługi medyczne z własnej kieszeni,

- ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. Ponoszą tzw. „wydatki na sytuacje nadzwyczajne”.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku – Zdroju informuje, że
w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia,
dnia 5 kwietnia 2019r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, ul. Mickiewicza 22, od godz. 10.00 odbędzie się konferencja Forum Zdrowia.

W załączeniu program Konferencji (do pobrania).
„Szczepię się – chronię zdrowie swoje i innych”

Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wraz z Polskim Towarzystwem Higienicznym Oddział w Kielcach serdecznie zaprasza na
konferencję dotyczącą szczepień ochronnych pt.: „Szczepię się – chronię zdrowie swoje i innych”, która odbędzie się w dniu 24.04.2019 r. w Hotelu Kongresowym w Kielcach, Aleja Solidarności 34.
Konferencja skierowana jest do lekarzy, pielęgniarek i pracowników służby zdrowia z woj. świętokrzyskiego. Odbędzie się pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa oraz Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek.

Poniżej szczegółowy program konferencji oraz karta zgłoszenia uczestnictwa.

1. Karta zgłoszenia uczestnictwa

2. Szczegółowy program konferencji